Archiwum kwiecień 2021


Parasite
18 kwietnia 2021, 21:03

Parasite- doceniony na całym świecie 

Jest to tragikomedia wyreżyserowana przez Bonga Joon -Ho. Koreański film, o którym stało się głośno w 2020 roku. Zdobywca 4 nagród Oscara i 32 nominacji: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy scenariusz  oryginalny. 

Historia opowiedziana w filmie 

Główni bohaterowie to: kierowca niemający pracy, biedny student, bezdomna gospodyni oraz dziewczyna bez perspektyw. Łączą oni siły w drodze do sukcesu. Ich celem jest zmiana kiepskiej sytuacji i zajęcie miejsca bogaczy. Jest to brutalny świat, w którym liczy się tylko wydajność i osiąganie kolejnych szczebli kariery. Oni są jednak gotowi na wszystko, aby osiągnąć swój cel, nawet jeśli będą musieli przekroczyć pewne granice.Bong Joon-Ho mówi o tym, że prawie każdy z nas marzy o tym, żeby lepiej mu się żyło, o spełnieniu zawodowych ambicji. Jednak nie każdy ma dość determinacji i wyobraźni, aby to sięgnąć.  

Dlaczego ten film jest taki ważny? 

W filmie  jest wyraźnie widoczny podział na biednych i bogatych. Żyjących w suterenie i pięknej willi.  Zderzenie dwóch światów, pięknie zilustrowane przez kompozycje występującą w filmie. Bogacze to sympatyczni, naiwniacy, choć wyraźnie strzegący granic między nimi a biedakami. Żyją oni w oderwaniu od codziennych problemów biedaków, w hermetycznym świecie. Biedna rodzina z kolei charakteryzuje się sprytem, przebiegłością, nie mają, żadnych skrupułów, aby,,wykiwać'' bogaczy. Sama nazwa filmu Parasite, czyli pasożyt, może być ilustracją, w jaki sposób bogacze patrzą na ludzi z nizin społecznych.

365 dni -hit czy kit
12 kwietnia 2021, 11:09

356 dni-hit czy kit

 Każdy z nas zapewne słyszał o 50 twarzach Greya. Jest to romans nieśmiałej Anny i przebojowego Christiana.  Oboje pochodzą z dwóch światów. Książka ta stała się światowym hitem i została zekranizowana. Polacy z kolei doczekali się polskiej wersji 50 twarzy Greya, czyli 365 dni.

 

 

365 dni - fabuła

 Kontrowersyjna książka Blanki Lipińskiej opowiada historię dziewczyny niespełnionej w związku- Laury, która wyjeżdża na Sycylię ze swoim chłopakiem i przyjaciółmi. Tam zostaje porwana przez zakochanego w niej szefa mafii. Daje jej 365 dni na odwzajemnienie uczuć. Laura początkowo opiera się, głośno wyraża swój sprzeciw wobec czynu Włocha. Tęskni za swoim życiem, przyjaciółmi i chłopakiem. Stopniowo jednak ulega czarowi Massimo, bo tak się nazywa szef mafii.  

 

 

365 dni -kontrowersje

 Fabuła książki jest naszpikowana elementami ostrego seksu, a Laura zdaje się, cierpieć na syndrom sztokholmski. Niektórzy z czytelników wprost zarzucają książce pozytywny obraz gwałtu. Mimo nieprzychylnych recenzji książki, film był nawet nominowany do złotej maliny- odniosła ona ogromny sukces zwłaszcza za granicą.  Największym powodzeniem książka cieszy się na Filipinach, o czym wspominał aktor grający Massimo- Michelle Morrone na swoim Instagramie.

365 dni -moje odczucia

Przyznam się szczerze, że oglądałam film. Kierowana ciekawością oraz ogromną popularnością filmu i książki, skusiłam się. Niestety nie mam wiele dobrego do powiedzenia na temat tej serii. Nigdy nie byłam miłośniczką stereotypu męskiego macho, który siłą zdobywa serce i ciało kobiety. Laura pozornie wyzwolona kobieta, wydaje mi się zbyt ostra i wulgarna w swoim sposobie bycia. Bohaterowie tej powieści mi nie odpowiadają. Najgorsze jest jednak to, że mafioso i jednocześnie główny bohater fabuły odnosi zwycięstwo. Czyli można powiedzieć, iż zło w tej powieści tryumfuje. Dostaje wszystko, czego chciał. Nie jest on jak można powiedzieć o Greyu zagubionym, smutnym człowiekiem, ale typowym samcem alfa. To budzi mój wewnętrzny sprzeciw.  Natomiast jedynym pozytywem, który dostrzegłam, jest muzyka, przyjemna dla ucha i odpowiednio dopasowana.